Rozpoczyna się Triduum Paschalne. O której godzinie droga krzyżowa, liturgia ku czci Męki Pańskiej i kiedy odwiedzić Groby Pańskie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Krzysztof Łoziński

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. O której godzinie droga krzyżowa, liturgia ku czci Męki Pańskiej i kiedy odwiedzić Groby Pańskie? - Zdjęcie główne

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym | foto Krzysztof Łoziński

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tarnowo PodgórneW niedzielę, 20 kwietnia przypada Wielkanoc, czyli najważniejsze święto chrześcijan upamiętniające misterium paschalne Chrystusa.
reklama

Dni poprzedzające nadchodzące święto, to szczególny czas zadumy i refleksji nad własnym życiem. Dla niektórych jest to również czas oczyszczenia i postu. Sama Wielkanocy jest dniem radosnym, w którym świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. To długo wyczekiwany czas, kiedy możemy spotkać się z rodziną przy stole. Święta te obfitują w tradycje oraz zwyczaje, z których cześć zanikła, a część nadal jest kultywowanych. Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, święconka, msza rezurekcyjna, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane obyczaje. 

Dnie poprzedzające Wielkanoc, nazywane są Wielkim Tygodniem. Jego najważniejsze dni to Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, oraz Niedziela, a także Poniedziałek Wielkanocny. 

To czas, kiedy wierni uczestniczą w drodze krzyżowej, liturgii ku czci Męki Pańskiej oraz odwiedzają Groby Pańskie. Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym podała szczegółowy plan na te dni. I tak: 

Wielki Czwartek rozpoczęcie Triduum Paschalnego, dzień, w którym wspominamy ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o g. 18.30. Po liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „Ciemnicy”. Możliwość adoracji do g. 23.00.

Wielki Piątek to dzień upamiętniający Mękę i Śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. Obowiązuje post ścisły (jeden bezmięsny posiłek do syta i dwa skromniejsze również bezmięsne).

  • 06.00 rano tradycyjna Tarnowska Droga Krzyżowa. Początek w parku a zakończenie przy Małym Kościele.
  • 08.00 Jutrznia.
  • 12.00 modlitwa w ciągu dnia.
  • 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęcie Nowenny przed uroczystością Bożego Miłosierdzia.
  • Liturgia ku czci Męki Pańskiej o g. 18.30 w Dużym Kościele. Po liturgii przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu i rozpoczęcie adoracji do g. 23.00. Pierwszą część adoracji Krzyża poprowadzi Schola Liturgiczna.
Wielka Sobota to dzień, w którym Jezus spoczywał w Grobie.  Kościół będzie otwarty od g. 08.00.

  • 08.30 w Dużym Kościele Jutrznia.
  • 15.00 w Dużym Kościele Modlitwa w ciągu dnia oraz modlitwy nowenny przed uroczystością Bożego Miłosierdzia.
  • Liturgia Wigilii Paschalnej o g. 21.00. Po niej Procesja Rezurekcyjna. Prosimy o przyniesienie na liturgię świec.
Czytaj również: Święcenie pokarmów. O której godzinie w sobotę należy udać się do kościoła z koszyczkiem?

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msza Św. o g. 07.00 rozpocznie się Procesją Eucharystyczną, następnie Eucharystie o g. 09.00; 10.30; 12.00. Nie będzie Mszy Św. wieczornej.

Poniedziałek Wielkanocny Eucharystie jak w każdą niedzielę. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo