W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy Wielkanoc. Jest to święto, z którym wiążę się wiele tradycji. Jedną z nich jest święcenie pokarmów, które odbywa się w Wielką Sobotę.
Mimo że tego dnia wiele rodzin zajęta jest przygotowaniami do Wielkanocy, mało kto wyobraża sobie, żeby pominąć tak ważny element, jakim jest pójście do kościoła z koszyczkiem.
W Parafii pw. Wszystkich Świętych księżą będą święcić pokarmy:
- W dużym kościele co pół godziny. Początek od godz. 10.00, ostatnia tura o g. 14.00.
- Rumianek – g. 10.00, Góra – g. 10.30, Kokoszczyn – g. 11.00.
Obecnie podstawowymi, symbolizującymi treść chrześcijaństwa, produktami stała się w Polsce tzw. "kanoniczna siódemka". Państwowe Muzeum Etnograficzne wylicza, że jest to:
- Baranek upieczony z ciasta, wykonany z lukru, niekiedy masła jest znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego, uosabia triumf życia nad śmiercią.
- Jajko ze względu na swój biologiczny potencjał, jest „naturalnym” symbolem prapoczątku i nowego, odradzającego się cyklicznie wiosną życia, triumfu życia nad śmierci.
- Chleb, symbolizuje w tradycji chrześcijańskiej Ciało Chrystusa.
- Sól to minerał, bez którego nie ma życia, dzięki swoim właściwościom konserwującym chroni pokarmy przed zepsuciem.
- Chrzan w tradycji ludowej znamionuje tężyznę fizyczną, krzepę i witalność.
- Wędlina jest nawiązaniem do baranka, którego Izraelici zabijali i spożywali w gronie rodziny w święto Paschy
- Wielkanocna baba, reprezentuje umiejętności gospodyni, jej zaradność, a zarazem powodzenie i dostatek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.