- Każdego roku na wiosnę słyszymy o licznych pożarach traw, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, ludzi i zwierząt. W Polsce regularnie dochodzi do wypalania traw, mimo że jest to nielegalne i bardzo niebezpieczne. Z myślą o zwiększeniu świadomości społecznej oraz o zapobieganiu pożarom traw, powstała kampania informacyjna „Stop Pożarom Traw”, która od lat wspiera działania edukacyjne i interwencyjne w tym zakresie - przypominają strażacy z OSP w Tarnowie Podgórnym.
Te dane są niepokojące. Strażacy z OSP w Tarnowie Podgórnym apelują
Nasi druhowie również przyłączyli się do tej inicjatywy i zaapelowali do mieszkańców, aby nie kontynuowali tego niebezpiecznego procederu. Ze statystyk wielkopolskiej straży pożarnej wynika, że od początku roku w regionie doszło do 282 pożarów traw. Najwięcej w na terenie miasta Poznań i pow. poznańskiego, gdzie odnotowano aż takie 44 zdarzenia.Te statystyki są bardzo niepokojące, ponieważ w analogicznym okresie 2024 roku doszło do 79 pożarów traw, co pokazuje, że w tym roku (do 13 marca) interwencji było ponad 3,5 razy więcej.
Strażacy z KW PSP w Poznaniu podkreślają, że pożary traw i nieużytków nie powodują szybszego i bujniejszego odrostu roślin i to nie jest efektywny sposób „odnawiania gleby”. - Pożary wysuszonej po zimie roślinności stanowią poważne zagrożenie dla osób podpalających, którzy po podpaleniu nie zawsze zdążą oddalić się na bezpieczną odległość. Pamiętajmy, iż wiatr zmienia swój kierunek, a więc nie sposób określi też kierunku rozprzestrzeniania się pożaru - dodają
Pożary traw są także zagrożeniem dla organizmów żywych. Poza tym powodują uwolnienie trujących toksyn, które przedostają się do środowiska naturalnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.