reklama

To ważny czas dla tych uczniów. Aby ukończyć szkołę muszą przystąpić do tego egzaminu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: TOS

To ważny czas dla tych uczniów. Aby ukończyć szkołę muszą przystąpić do tego egzaminu - Zdjęcie główne

Egzaminy potrwają trzy dni | foto TOS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tarnowo PodgórneWe wtorek ponad 220 tysięcy uczniów przystąpi do egzaminu ósmoklisisty. Wśród nich będzie również młodzież z gminy Tarnowo Podgórne.
reklama

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja. Przystąpi do niego ponad 220 tysięcy uczniów. Tradycyjnie będzie przeprowadzony wyłącznie w formie pisemnej.

Uczniów również czekają ważne egzaminy. Tak będzie wyglądał sprawdzian ósmoklasistów

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać – dlatego egzaminu tego nie można nie zdać, ani też powtórzyć. 

Harmonogram tegorocznego egzaminu wygląda następująco:

  • 13 maja ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka polskiego,
  • 14 maja  z matematyki,
  • 15 maja z języka obcego nowożytnego.
Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca. Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom został ustalony na 4 lipca 2025 r.

Każdy uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej musi przystąpić do sprawdzianu z trzech przedmiotów obowiązkowych: z języka polskiego, z matematyki oraz z języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Jak tłumaczą przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jest to ważne element, ponieważ daje on nauczycielom władzom oświatowym, ale także uczniom i ich rodzicom, informację zwrotną na temat poziomu wykształcenia. Ponadto zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.

Podczas egzaminu każdy zdający będzie siedział przy osobnym stoliku. Na ławce mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze. W przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych – leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Egzaminy rozpoczynają się każdorazowo o godz. 9:00, a na rozwiązanie arkusza z każdym dniem będzie coraz mniej czasu, choć po zmianach przepisów uczniowie będą mieli więcej czasu niż ich koledzy, którzy zdawali go w latach ubiegłych.

Test z języka polskiego potrwa 150 minut (wcześniej trwał 120 minut), z matematyki 125 minut (wcześniej było to 100 minut), a z języka obcego: 110 minut (było 90 min.)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo