Tarnowo Podgórne ma szansę na stację kolejową? PKP Polskie Linie Kolejowe stawiają sprawę jasno!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Tarnowo Podgórne ma szansę na stację kolejową? PKP Polskie Linie Kolejowe stawiają sprawę jasno! - Zdjęcie główne

Mieszkańcom gminy przyjdzie jeszcze poczekać na stację kolejową w Tarnowie Podgórnym. | foto pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tarnowo PodgórneCzy do Tarnowa Podgórnego będzie wkrótce dojeżdżać pociąg? PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odpowiedziało nam, jakie są szanse na realizację ten inwestycji w najbliższym czasie.
reklama

Jakiś czas temu TVP3 podało, że reporter stacji dotarł do informacji, iż w ramach dokumentacji dla Poznańskiego Węzła Kolejowego przygotowywana jest koncepcja poprowadzenia linii do Tarnowa Podgórnego od strony Rokietnicy. Jak podano, miałaby ona przebiegać śladem starej nieużywanej linii 363 prowadzącej w kierunku Pniew i Międzychodu.

PKP zbuduje linię kolejową do gminy Tarnowo Podgórne? Przewoźnik odpowiada

Telewizja publiczna poinformowała, że według projektu mniej więcej na wysokości Cerekwicy, Przybrody linia ze starego śladu miałaby odbić w kierunku Tarnowa Podgórnego. Dalej miałaby prowadzić w kierunku Kaźmierza i Pniew.
Pierwszym krokiem ma być odbudowanie rozjazdu w Rokietnicy na linię 363, który został zlikwidowany w 2018 roku w trakcie remontu linii Poznań-Szczecin. Linia do Tarnowa Podgórnego miałaby zostać wpisana w dokumentację projektową Poznańskiego Węzła Kolejowego i być kolejnym kierunkiem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
– czytamy na stronie internetowej TVP3. 

Jednak jak nas poinformował Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., nie podjęto jeszcze decyzji o budowie linii kolejowej do gminy Tarnowo Podgórne. – Ale nie wykluczamy, że w przyszłości przeprowadzimy tę inwestycję – dodaje Radosław Śledziński.

Przeanalizowaliśmy różne możliwości przebiegu trasy we „Wstępnym Studium Wykonalności Poznańskiego Węzła Kolejowego”. Przed rozpoczęciem robót konieczne jest jeszcze przygotowanie szczegółowego projektu (w kolejnym etapie prac planistycznych). Tymczasem obecnie nie sposób przewidzieć, czy i kiedy mogłaby powstać dokumentacja.

– zaznaczył Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego. 

Dodajmy, że Tarnowo Podgórne jest jedną z dwóch gmin powiatu poznańskiego, do którego nie dojeżdża pociąg. 

Strategiczny projekt nie tylko dla gminy Tarnowo Podgórne 

Pod koniec zeszłego roku przewoźnik poinformował, że podpisał umowę na opracowanie „Dokumentacji projektowej dla Poznańskiego Węzła Kolejowego”. –  Poznański Węzeł Kolejowy to projekt strategiczny. Chcemy dobrze przygotować inwestycje w jednym z najważniejszych węzłów w Polsce, dlatego stawiamy na rozsądne planowanie. Dążymy do tego, aby kolej jak najlepiej odpowiadała nie tylko na potrzeby podróżnych, ale i mieszkańców, dlatego, przy opracowaniu dokumentacji projektowej chcemy ściśle współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, mając na uwadze poszanowanie historii kolei i miasta – powiedział wówczas Piotr Wyborski, prezes Zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podpisana dokumentacja określiła zakres planowanych prac i wskazała konkretne rozwiązania – m.in. dla kolei dużych prędkości, nowej stacji Poznań Główny i dodatkowych przystanków kolejowych. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Tarnowo Podgórne Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama