W ostatnich dniach informowaliśmy o problemie wandalizmu na terenie naszej gminy - zrywania i niszczenia plakatów wyborczych kandydatów w wyborach prezydenckich. Dotarliśmy do nagrania z monitoringu z momentu zrywania plakatu wyborczego przy ul. Pocztowej 13 w Tarnowie Podgórnym.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Zespół Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu:
Czy w ostatnim czasie do policji w Tarnowie Podgórnym wpłynęły zgłoszenia dotyczące zrywania lub niszczenia banerów wyborczych?
- W ostatnim czasie do Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym wpłynęły 3 zawiadomienia o wykroczeniu polegającym na zrywaniu banerów wyborczych. Wszystkie czyny zostały popełnione na terenie gminy Rokietnica prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie z art. 67 Kodeksu Wykroczeń - przekazuje Zespół Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Jakie konsekwencje prawne grożą osobom, które niszczą materiały wyborcze? Czy to przestępstwo czy wykroczenie?
- Niszczenie plakatów wyborczych stanowi wykroczenie, opisane w art. 67 Kodeksu Wykroczeń
„art. 67 § 1. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany - wyjaśnia Zespół Prasowy KMP w Poznaniu.
W jaki sposób osoby poszkodowane — np. komitety wyborcze — mogą zgłaszać tego typu incydenty? Czy muszą złożyć zawiadomienie osobiście, czy można to zrobić elektronicznie?
- Zawiadomienie o usunięciu plakatu wyborczego komitety wyborcze mogą składać osobiście jak również w formie pisemnej i elektronicznej. Jednak jeśli zawiadomienie będzie w formie pisemnej lub elektronicznej pokrzywdzony może zostać wezwany w charakterze świadka celem ewentualnego uszczegółowienia - informuje Zespół Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Czy policja podejmuje z urzędu działania w przypadku zauważenia takiego czynu, czy tylko na podstawie zgłoszenia?
- Funkcjonariusze, którzy zauważą zdarzenie polegające na niszczeniu plakatów wyborczych podejmą interwencję bowiem wykroczenie opisane w art. 67 KW ścigane jest z urzędu. Jeśli Policja nie będzie miała wiedzy o zdarzeniu nie podejmie czynności – wtedy należy takie zdarzenie zgłosić - tłumaczy Zespół Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Wraz ze zbliżającymi się wyborami rośnie napięcie, ale prawo nie pozostawia wątpliwości – niszczenie materiałów wyborczych to wykroczenie. Policja zachęca do zgłaszania każdego takiego incydentu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.