Stypendia dla absolwentów jednak wrócą pod obrady? Gmina Obywatelska nie odpuszcza po burzliwej sesji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stypendia dla absolwentów jednak wrócą pod obrady? Gmina Obywatelska nie odpuszcza po burzliwej sesji - Zdjęcie główne
Autor: Karol Pomeranek

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Tarnowo PodgórneSpór o stypendia dla najlepszych uczniów w Gminie Tarnowo Podgórne wchodzi w kolejny etap. Choć podczas wtorkowej sesji Rady Gminy projekt uchwały dotyczący tegorocznych absolwentów nie trafił nawet do porządku obrad, opozycyjna Gmina Obywatelska Tarnowo Podgórne zapowiada dalszą walkę. Radni doprowadzili do zwołania sesji nadzwyczajnej i opublikowali mocny komunikat, w którym zarzucają większości polityczne blokowanie rozwiązania problemu.
reklama

Burzliwa sesja nie zamknęła sprawy

Wtorkowa dyskusja na temat stypendiów dla tegorocznych absolwentów wywołała wiele emocji. Jak informowaliśmy, podczas sesji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy wójtem Tadeuszem Czajką a radnym Tomaszem Kluwakiem. Ostatecznie projekt uchwały przygotowany przez radnych Gminy Obywatelskiej nie został wprowadzony do porządku obrad.

Na tym jednak sprawa się nie zakończyła.

Opozycja publikuje komunikat

reklama

W środę około południa Gmina Obywatelska Tarnowo Podgórne opublikowała komunikat, w którym poinformowała o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Tarnowo Podgórne. Odbędzie się ona w czwartek, 25 czerwca, o godzinie 8:00.

Według autorów komunikatu, podczas wtorkowych obrad radni wspierający wójta nie chcieli zająć się projektem uchwały, który – zdaniem opozycji – miał rozwiązać problem tegorocznych stypendiów. Chodzi o interpretację obowiązujących przepisów. Wójt stoi na stanowisku, że uczniowie kończący szkołę nie mają prawa do stypendium, natomiast radni Gminy Obywatelskiej twierdzą, że obecna uchwała takiego wyłączenia nie zawiera.

„To kwestia elementarnej sprawiedliwości”

reklama

W swoim stanowisku opozycyjni radni przekonują, że przedstawione podczas sesji argumenty były wzajemnie sprzeczne, a ich wspólnym mianownikiem miała być niechęć do przyjęcia rozwiązania przygotowanego przez osoby niezależne od władz wykonawczych gminy.

Radni podkreślają, że ich propozycja zakłada jedynie krótką nowelizację obowiązującej uchwały z 2022 roku. Zgodnie z przedstawioną koncepcją, wnioski o stypendium mogłyby być składane do 31 lipca, a jednorazowa wypłata świadczeń nastąpiłaby w sierpniu.

Zmiana miałaby dotyczyć wyłącznie tegorocznych absolwentów, natomiast przygotowanie kompleksowych regulacji na kolejne lata mogłoby zostać przeprowadzone w spokojniejszym trybie.

Kontrowersje wokół terminu sesji

reklama

Kontrowersje budzi również termin sesji nadzwyczajnej. Gmina Obywatelska zwraca uwagę, że dotychczas zarówno zwyczajne, jak i nadzwyczajne sesje odbywały się najczęściej w godzinach popołudniowych. Wyznaczenie obrad na godzinę 8:00 radni opozycji odbierają jako próbę ograniczenia udziału mieszkańców i utrudnienia publicznej debaty.

Mieszkańcy są zachęcani do udziału

W opublikowanym komunikacie klub apeluje do rodziców, uczniów oraz mieszkańców o zainteresowanie sprawą, nagłaśnianie problemu i udział w sesji nadzwyczajnej, która ma odbyć się w sali GOK Sezam przy ul. Ogrodowej 14 w Tarnowie Podgórnym.

Wszystko wskazuje więc na to, że spór o stypendia dla najlepszych uczniów jeszcze się nie zakończył, a najbliższe obrady mogą przynieść kolejną odsłonę politycznej dyskusji wokół zasad przyznawania świadczeń dla absolwentów szkół.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo