Do tej pory z programu skorzystało 5 mln Polaków, a Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny zdecydowało o przedłużeniu tej akcji.
Program Profilaktyka 40 PLUS przedłużony. Kto może z niego skorzystać?
Co ważne, jak informuje Anna Leder, z Narodowego Funduszu zdrowia, z programu można skorzystać nawet po raz 3. Tę szansę ma 335 tys. osób, które zrealizowały drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r. - Każdy, kto skończył 40 lat, bez względu na to, czy ma 41, 65 czy 70 lat i jak często korzysta z opieki zdrowotnej, może sprawdzić stan swojego zdrowia. Wystarczy wypełnić ankietę, aby otrzymać skierowanie na kilkanaście ważnych badań diagnostycznych, które mogą uratować życie i zdrowie - informuje.
Jak dodaje, wyniki badań warto skonsultować z lekarzem POZ. Badania w programie m.in. profil lipidowy, badanie poziomu PSA, poziomu kwasu moczowego, kreatyniny, czy próby wątrobowe stosowane w rozpoznawaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, pozwalają w porę wykryć potencjalne schorzenia i skutecznie je leczyć.
Ponadto pacjent zyskuje bezpłatnie możliwość szybkiego skorzystania z diagnostyki w zakresie najczęstszych chorób, takich, jak otyłość, cukrzyca, choroby wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn).
W Gminie Tarnowo Podgórne bezpłatne badania wykonamy w:
- Med-Lux, ul. Rynkowa 63, Przeźmierowo, tel. 618163900
- Centrum Medyczne Enel-Med, ul. Nowa 54, Tarnowo Podgórne, tel. 222307007
- Diagnostyka, ul. Sportowa 1, Tarnowo Podgórne, tel. 663680217.
Aby uzyskać skierowanie, wystarczy wypełnić ankietę. Można zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” lub w aplikacji moje IKP. Można ją również wypełnić w placówce, która uczestniczy w programie.
Ankieta Profilaktyki 40 PLUS dla osób w wieku 40-64 lat zawiera pytania dotyczące:
- masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- ryzyka chorób układu krwionośnego
- aktywności fizycznej
- sposobu odżywania się
- picia alkoholu
- palenia lub innych form używania tytoniu i nikotyny
- ryzyka chorób onkologicznych.
Po udzieleniu odpowiedzi na pytania z tematycznej grupy pacjent dostaje krótkie podsumowanie wraz z poradą zdrowotną.
Ankieta dla osób mających 65 lat i więcej jest krótsza, a wybiera się między odpowiedzią „tak” lub nie” na kolejne pytania.
Na badania można się umówić:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez MojeIKP
- w placówce, która bierze udział w programie (lista placówek) lub pod całodobowym tel. 800 190 150.
Na badania wystarczy wziąć dowód osobistym i pojemnik z materiałem biologicznym, jeśli konieczne jest np. badanie moczu lub kału. Nie trzeba pokazywać e-skierowania – jest w systemie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.