Poprzedni sezon zakończył się obecnością większości wielkopolskich drużyn w czołówce tabeli Betclic 3. Ligi gr. II. Największym zaskoczeniem okazała się postawa beniaminka, Lipna Stęszew. Klub w ostatnich dziesięciu spotkaniach zanotował tylko dwie porażki i na finiszu rozgrywek wykorzystał potknięcia swoich rywali, by wspiąć się na 4. miejsce. To ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że jeszcze dekadę temu niebiesko-biali występowali w klasie okręgowej.
Ambicje Polonii Środa Wielkopolska oraz Lecha II Poznań sięgają jeszcze wyżej, zatem ich lokaty na koniec sezonu (kolejno 3. oraz 6. miejsce) przyjęto z lekkim niedosytem, nutą rozczarowania. Następna kampania będzie dla nich okazją do poprawy i ponownego włączenia się do walki o upragniony awans. Polonia szykuje się do piętnastego sezonu z rzędu na poziomie III ligi.
Solidna marka zaliczyła bolesne potknięcie. Będą chcieli szybko wrócić na wyższy szczebel
Awans Zawiszy Bydgoszcz nie sprawił jednak, że solidna konkurencja opuściła szeregi trzecioligowców. Łatwiej nie będzie, bo po sześciu latach na tym poziomie znów zameldują się piłkarze KKS-u Kalisz. Dla Trójkolorowych spadek to potężny cios, bo w dwóch poprzednich sezonach byli na zupełnie przeciwnym biegunie, walcząc w barażach o awans na zaplecze Ekstraklasy. Nie ma wątpliwości, że w kolejnym sezonie będą chcieli jak najszybciej wrócić do rywalizacji w Betclic 2. Lidze.
- W tym krótkim okresie mojej pracy dużo dobrego udało się z tą drużyną zrobić. Teraz dużo pracy czeka ludzi zarządzających, żeby to poskładać i wrócić na szczebel centralny. Bez kibiców to się nie obędzie. Cały czas nas wspierali, dopingowali. Sytuacji jak w Sosnowcu można unikać przez dobrą grę i wyniki. Będziemy do tego dążyli w nowym sezonie - mówił po ostatnim meczu ubiegłego sezonu Artur Derbin, trener KKS-u Kalisz.
Przyszłość trenera w Kaliszu jeszcze nie została wyjaśniona, choć jego wypowiedź wskazywała, że może poprowadzić drużynę na poziomie trzecioligowym.
Tylu drużyn z Wielkopolski jeszcze tu nie było
Ubiegłe rozgrywki zakończyły się spadkiem jednej z wielkopolskich drużyn, Pogoni Nowe Skalmierzyce. Jej miejsce zajmie wracająca po roku nieobecności, Kotwica Kórnik. Mało brakowało, by Artbud IV liga miała aż dwie drużyny z awansem o klasę wyżej. Polonia Chodzież ambitnie walczyła w barażach z Gromem Nowy Staw, ale o sukcesie drużyny z Pomorza przesądziła bramka w końcówce spotkania.
Mimo to, na boiskach Betclic 3. Ligi gr. II wystąpi aż osiem drużyn z Wielkopolski. Nasz region ma nie tylko najwięcej reprezentantów w nowym sezonie, ale też ich rekordową liczbę od momentu, gdy III liga przeszła reformę w 2016 roku. Rozgrywki w całej Polsce podzielono wówczas na cztery makro-regiony obejmujące po cztery województwa. Zapowiada się spora liczba meczów derbowych, a przy okazji kilka naprawdę bliskich wyjazdów.
Komplet drużyn Betclic 3. Ligi gr. II (sezon 2026/27):
- KKS Kalisz
- Wikęd Luzino
- Polonia Środa Wielkopolska
- Lipno Stęszew
- Noteć Czarnków
- Lech II Poznań
- Elana Toruń
- Flota Świnoujście
- Wda Świecie
- Unia Swarzędz
- Kluczevia Stargard
- Błękitni Stargard
- Victoria Września
- Chemik Bydgoszcz
- Gedania Gdańsk
- Kotwica Kórnik
- Bałtyk Koszalin
- Grom Nowy Staw
Komentarze (0)