W Lusowie uczczą 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego

W Lusowie uczczą 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej - Zdjęcie główne

foto Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sołectwa Tarnowo Podgórne12 kwietnia 2025 roku w Lusowie odbędą się główne obchody związane z 85. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego oraz Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.
reklama

– Jak co roku pragniemy uczcić pamięć ofiar mordu katyńskiego, w tym porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, której czaszka spoczywa w rodzinnym grobowcu Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie – jedynym w Polsce miejscu pochówku zidentyfikowanych szczątków ofiar Zbrodni Katyńskiej – mówi Sławomir Grajek, członek zarządu Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego.

Msza, przemarsz i uroczystości na cmentarzu

Program uroczystości rozpocznie się o godzinie 11:00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie. Nabożeństwo będzie odprawione w intencji porucznik Lewandowskiej oraz wszystkich pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Około 11:45 uczestnicy przemaszerują na cmentarz parafialny, gdzie przy grobie Generała Józefa Dowbora Muśnickiego odbędzie się główna część uroczystości. Zaplanowano odśpiewanie hymnu narodowego, powitanie gości, krótkie przemówienia, modlitwę, złożenie kwiatów i zniczy oraz wspólne odśpiewanie „Roty”.

– Zaproszenia na uroczystości zostały wysłane do Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, władz Gminy Tarnowo Podgórne, IPN w Poznaniu, dowódców jednostek wojskowych oraz organizacji patriotycznych – wylicza Grajek. 

Wartę honorową przy grobie oraz poczet sztandarowy wystawią żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, której patronem jest generał Józef Dowbor Muśnicki.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu dalsza część wydarzenia przeniesie się do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Zaplanowano tam prelekcje oraz wystąpienia zaproszonych gości, w tym wiceprezes Towarzystwa Violettę Ciesielską oraz przedstawicieli samorządu i środowisk patriotycznych.

– Uroczystości jak zwykle są otwarte i dostępne dla każdego – podkreśla Sławomir Grajek. Dodaje również, że każdy uczestnik będzie mógł, jeśli zechce, zabrać głos podczas obchodów.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo