To już tradycja, która zakorzeniła się na dobre. Sprzątanie grobów wybitnych mieszkańców regionu organizuje Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pancerni Poznań oraz Stowarzyszeniem Marsz Powstania Wielkopolskiego.
- Sprzątanie nekropolii Plucińskich prowadzimy od kilku lat. Uprzednio czyniło to Towarzystwo Włościańskie z Lusówka, ale przez pewien czas nikt się nie pojawiał. Postanowiliśmy przejąć pałeczkę i traktujemy to jako nasz dobrowolny obowiązek - mówi Sławomir Grajek, członek zarządu Towarzystwa.
Sprzątając, oddają hołd
W lusowskiej nekropolii spoczywają m.in. Zygmunt Pluciński i Leon Pluciński – postacie wyjątkowo zasłużone dla polskiego czynu niepodległościowego. Byli to ludzie, którzy przed Powstaniem Wielkopolskim działali na rzecz krzewienia polskiego języka i historii, zakładali chóry, kółka rolnicze, organizacje samopomocowe oraz prowadzili tajne nauczanie dzieci.- Zygmunt Pluciński był adiutantem i bliskim współpracownikiem generała Dowbora Muśnickiego. Leon Pluciński po odzyskaniu niepodległości był posłem i wicemarszałkiem Sejmu, a także pełnomocnikiem polskiego rządu w Wolnym Mieście Gdańsku - przypomina Zofia Smolarz, prezes Towarzystwa.
W nekropolii pochowany jest także ppor. Wiesław Pluciński, żołnierz września 1939 roku, który oddał życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą.
- Sprzątając ich groby, oddajemy hołd ludziom, którzy walczyli o wolną Wielkopolskę i Polskę - podkreśla Sławomir Grajek.
W tegorocznej akcji udział wzięło kilkanaście osób – oprócz członków Towarzystwa spontanicznie dołączyli też mieszkańcy Kaźmierza oraz młodzież zwiedzająca Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.
Szersza misja
Akcja sprzątania to tylko jedno z wielu działań, jakie Towarzystwo podejmuje, by pamięć o lokalnych bohaterach była żywa. Co roku organizowane są m.in.:
- uroczystości rocznicowe Rozejmu w Trewirze w Ceradzu Kościelnym,
- obchody Zbrodni Katyńskiej w Lusowie, przy grobie por. Janiny Lewandowskiej (jedyny w Polsce imienny pochówek ofiary Katynia),
- wyjazd do Palmir, na grób Agnieszki Dowbor-Muśnickiej zamordowanej przez Niemców,
- uroczystości rocznicowe urodzin i śmierci generała Dowbora Muśnickiego przy pomniku w Lusowie,
- „Bieg dla Generała” – symboliczny bieg upamiętniający Powstańców Wielkopolskich.
Towarzystwo już teraz zaprasza na kolejne wydarzenia. 12 kwietnia odbędą się w Lusowie uroczystości upamiętniające Zbrodnię Katyńską. W czerwcu planowany jest tradycyjny wyjazd do Palmir, współorganizowany z gminą Tarnowo Podgórne, podczas którego młodzież i mieszkańcy oddadzą hołd ofiarom II wojny światowej.
Wszystkie te działania pokazują, że w Lusowie pamięć o bohaterach nie jest jedynie obowiązkiem – jest aktem szacunku, wdzięczności i troski o narodową tożsamość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.