W Lusowie pamięć nie umiera. Posprzątali groby bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Lusowie pamięć nie umiera. Posprzątali groby bohaterów Powstania Wielkopolskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Sołectwa Tarnowo PodgórneW Lusowie lokalni patrioci znów pokazali, czym jest prawdziwa pamięć o przeszłości. 29 marca 2025 roku, tuż przed Wielkanocą, odbyło się tradycyjne sprzątanie nekropolii rodu Plucińskich – tych, którzy dla Wielkopolski i Polski oddali serce, pracę, a czasem i życie.
reklama

To już tradycja, która zakorzeniła się na dobre. Sprzątanie grobów wybitnych mieszkańców regionu organizuje Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pancerni Poznań oraz Stowarzyszeniem Marsz Powstania Wielkopolskiego. 

- Sprzątanie nekropolii Plucińskich prowadzimy od kilku lat. Uprzednio czyniło to Towarzystwo Włościańskie z Lusówka, ale przez pewien czas nikt się nie pojawiał. Postanowiliśmy przejąć pałeczkę i traktujemy to jako nasz dobrowolny obowiązek - mówi Sławomir Grajek, członek zarządu Towarzystwa.

Sprzątając, oddają hołd

W lusowskiej nekropolii spoczywają m.in. Zygmunt Pluciński i Leon Pluciński – postacie wyjątkowo zasłużone dla polskiego czynu niepodległościowego. Byli to ludzie, którzy przed Powstaniem Wielkopolskim działali na rzecz krzewienia polskiego języka i historii, zakładali chóry, kółka rolnicze, organizacje samopomocowe oraz prowadzili tajne nauczanie dzieci. 

- Zygmunt Pluciński był adiutantem i bliskim współpracownikiem generała Dowbora Muśnickiego. Leon Pluciński po odzyskaniu niepodległości był posłem i wicemarszałkiem Sejmu, a także pełnomocnikiem polskiego rządu w Wolnym Mieście Gdańsku - przypomina Zofia Smolarz, prezes Towarzystwa.

W nekropolii pochowany jest także ppor. Wiesław Pluciński, żołnierz września 1939 roku, który oddał życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą.

- Sprzątając ich groby, oddajemy hołd ludziom, którzy walczyli o wolną Wielkopolskę i Polskę - podkreśla Sławomir Grajek.

W tegorocznej akcji udział wzięło kilkanaście osób – oprócz członków Towarzystwa spontanicznie dołączyli też mieszkańcy Kaźmierza oraz młodzież zwiedzająca Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Szersza misja

Akcja sprzątania to tylko jedno z wielu działań, jakie Towarzystwo podejmuje, by pamięć o lokalnych bohaterach była żywa. Co roku organizowane są m.in.:

  • uroczystości rocznicowe Rozejmu w Trewirze w Ceradzu Kościelnym,
  • obchody Zbrodni Katyńskiej w Lusowie, przy grobie por. Janiny Lewandowskiej (jedyny w Polsce imienny pochówek ofiary Katynia),
  • wyjazd do Palmir, na grób Agnieszki Dowbor-Muśnickiej zamordowanej przez Niemców,
  •  uroczystości rocznicowe urodzin i śmierci generała Dowbora Muśnickiego przy pomniku w Lusowie,
  • „Bieg dla Generała” – symboliczny bieg upamiętniający Powstańców Wielkopolskich.
- Odwiedzamy szkoły z prelekcjami, bierzemy udział w różnych uroczystościach patriotycznych, szerzymy wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i o rodzinie generała Dowbora Muśnickiego - zaznacza Zofia Smolarz.

Towarzystwo już teraz zaprasza na kolejne wydarzenia. 12 kwietnia odbędą się w Lusowie uroczystości upamiętniające Zbrodnię Katyńską. W czerwcu planowany jest tradycyjny wyjazd do Palmir, współorganizowany z gminą Tarnowo Podgórne, podczas którego młodzież i mieszkańcy oddadzą hołd ofiarom II wojny światowej.

Wszystkie te działania pokazują, że w Lusowie pamięć o bohaterach nie jest jedynie obowiązkiem – jest aktem szacunku, wdzięczności i troski o narodową tożsamość. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo