reklama

Śmigus-dyngus - skąd się wziął ten zwyczaj?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Śmigus-dyngus - skąd się wziął ten zwyczaj? - Zdjęcie główne

Gromadka dzieci kaszubskich z rózgami do "degowania" - smagania mieszkańców wioski w lany poniedziałek. | foto Narodowe Archiwum Cyfrowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tarnowo PodgórneLany Poniedziałek, znany również jako Śmigus-Dyngus, to jedno z najbardziej charakterystycznych świąt ludowych w Polsce, obchodzone w drugi dzień Wielkanocy. Jego korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich i związane są z rytuałami wiosennego oczyszczenia oraz symboliką płodności.
reklama

Zwyczaj Śmigusa-dyngusa sięga w Polsce czasów przedchrześcijańskich. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pierwotnie Śmigus oznaczał smaganie gałązkami wierzby lub palmami, a Dyngus był wykupem od tego zwyczaju za pomocą jajek czy smakołyków. Z czasem oba zwyczaje zlały się w jedno. W niektórych regionach Polski przetrwały specyficzne lokalne formy tego święta. Na Kaszubach przed II wojną światową popularne było tzw. „degowanie” – czyli smaganie jałowcem zamiast polewania wodą. Ten obrzęd również miał na celu zapewnienie zdrowia i płodności, ale wykonywany był głównie przez dzieci. Choć dziś obchody mają już mniej intensywny charakter niż dawniej, tradycja ta wciąż jest żywa – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Starsi mieszkańcy wspominają też tzw. dyngusiarzy – grupy młodzieży, które chodziły po domach z życzeniami i drobnymi występami, oczekując w zamian słodyczy lub pisanek. Obecnie Lany Poniedziałek ma bardziej symboliczny charakter. Oblewanie wodą ogranicza się często do delikatnego skropienia najbliższych.

 

Więcej o tradycji śmigusa-dyngusa pisze na swojej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: https://www.gov.pl/web/kultura/smigus-dyngus 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo