Spór o stypendia wrócił na sesję
Temat gminnych stypendiów dla uczniów kończących naukę na danym etapie edukacji od kilku tygodni wywołuje wiele emocji. Rodzice i uczniowie zwracali uwagę, że szkoły odmawiają przyjmowania wniosków o stypendia dla absolwentów klas VIII oraz ostatnich klas szkół średnich, mimo że – ich zdaniem – spełniają oni wymagane kryteria.
Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Tarnowo Podgórne grupa radnych złoży projekt uchwały epizodycznej, który ma rozwiązać problem jeszcze w tym roku szkolnym.
Dłuższy termin i jednorazowa wypłata
Projekt przewiduje, że wnioski o Stypendium Wójta Gminy Tarnowo Podgórne za wyniki osiągnięte w drugim półroczu roku szkolnego 2025/2026 będzie można składać do 31 lipca 2026 roku.
Jednocześnie uczniowie kończący naukę w danej szkole mieliby otrzymywać stypendium jednorazowo, w pełnej wysokości, zamiast w pięciu miesięcznych ratach. Uchwała obejmowałaby uczniów klas VIII szkół podstawowych, uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz uczniów szkół artystycznych kończących dany etap kształcenia.
Projekt zakłada również, że zakończenie nauki w szkole nie mogłoby być podstawą do odmowy przyznania lub wypłaty stypendium za osiągnięcia uzyskane wcześniej.
„Rada Gminy dostanie okazję do naprawienia błędu sprzed 4 lat”
Zdaniem radnego Tomasza Kluwaka obecna sytuacja jest efektem wadliwych rozwiązań przyjętych kilka lat temu.
– Odmowa przyznania stypendium uczniom kończącym naukę na danym poziomie edukacji jest niezrozumiała i dyskryminująca. Pozbawienie prawa do stypendium staje się ostatnim wrażeniem wynoszonym ze szkoły. Tak to nie powinno działać – tłumaczy Tomasz Kluwak.
Radny podkreślał również, że obowiązujące przepisy nie zawierają jednoznacznego wyłączenia absolwentów z możliwości otrzymania stypendium.
– Żaden przepis nie wyłącza uczniów klas ósmych z prawa do otrzymania stypendium. To, że jakieś przyszłe zdarzenie – tu ukończenie szkoły – zmienia status z ucznia na absolwenta, nie powoduje wygaśnięcia praw nabytych wcześniej.
Jak dodaje radny, złożony podczas sesji projekt daje samorządowi szansę na rozwiązanie problemu jeszcze przed zakończeniem procedur związanych z tegorocznymi stypendiami.
– Rada Gminy dostanie okazję do naprawienia błędu sprzed czterech lat i zapewnienia, że najlepsi uczniowie nie zostaną pozbawieni należnego im wsparcia tylko dlatego, że ukończyli szkołę.
Uchwała ma charakter jednorazowy
Autorzy projektu zaznaczają, że proponowane rozwiązania mają charakter epizodyczny i dotyczą wyłącznie stypendiów za drugie półrocze roku szkolnego 2025/2026. Uchwała nie zmienia kryteriów przyznawania stypendiów ani ich wysokości, a jedynie dostosowuje termin składania wniosków i sposób wypłaty świadczeń dla uczniów kończących naukę.
Jeżeli projekt uzyska poparcie większości radnych, tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Tarnowo Podgórne będą mogli ubiegać się o stypendium na nowych zasadach.
Komentarze (0)