To może uratować stypendia dla tegorocznych absolwentów. Radni złożą pilny projekt uchwały

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To może uratować stypendia dla tegorocznych absolwentów. Radni złożą pilny projekt uchwały - Zdjęcie główne
Autor: Karol Pomeranek

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Tarnowo PodgórneGrupa radnych podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Tarnowo Podgórne złoży projekt uchwały epizodycznej, który ma umożliwić przyznanie stypendiów najzdolniejszym uczniom klas VIII szkół podstawowych oraz absolwentom szkół ponadpodstawowych. Według radnego Tomasza Kluwaka samorząd ma właśnie szansę naprawić błąd sprzed czterech lat, który od lat budzi emocje wśród uczniów i rodziców.
reklama

Spór o stypendia wrócił na sesję

Temat gminnych stypendiów dla uczniów kończących naukę na danym etapie edukacji od kilku tygodni wywołuje wiele emocji. Rodzice i uczniowie zwracali uwagę, że szkoły odmawiają przyjmowania wniosków o stypendia dla absolwentów klas VIII oraz ostatnich klas szkół średnich, mimo że – ich zdaniem – spełniają oni wymagane kryteria.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Tarnowo Podgórne grupa radnych złoży projekt uchwały epizodycznej, który ma rozwiązać problem jeszcze w tym roku szkolnym.

Dłuższy termin i jednorazowa wypłata

Projekt przewiduje, że wnioski o Stypendium Wójta Gminy Tarnowo Podgórne za wyniki osiągnięte w drugim półroczu roku szkolnego 2025/2026 będzie można składać do 31 lipca 2026 roku.

reklama

Jednocześnie uczniowie kończący naukę w danej szkole mieliby otrzymywać stypendium jednorazowo, w pełnej wysokości, zamiast w pięciu miesięcznych ratach. Uchwała obejmowałaby uczniów klas VIII szkół podstawowych, uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz uczniów szkół artystycznych kończących dany etap kształcenia.

Projekt zakłada również, że zakończenie nauki w szkole nie mogłoby być podstawą do odmowy przyznania lub wypłaty stypendium za osiągnięcia uzyskane wcześniej.

„Rada Gminy dostanie okazję do naprawienia błędu sprzed 4 lat”

Zdaniem radnego Tomasza Kluwaka obecna sytuacja jest efektem wadliwych rozwiązań przyjętych kilka lat temu.

– Odmowa przyznania stypendium uczniom kończącym naukę na danym poziomie edukacji jest niezrozumiała i dyskryminująca. Pozbawienie prawa do stypendium staje się ostatnim wrażeniem wynoszonym ze szkoły. Tak to nie powinno działać – tłumaczy Tomasz Kluwak.

reklama

Radny podkreślał również, że obowiązujące przepisy nie zawierają jednoznacznego wyłączenia absolwentów z możliwości otrzymania stypendium.

– Żaden przepis nie wyłącza uczniów klas ósmych z prawa do otrzymania stypendium. To, że jakieś przyszłe zdarzenie – tu ukończenie szkoły – zmienia status z ucznia na absolwenta, nie powoduje wygaśnięcia praw nabytych wcześniej.

Jak dodaje radny, złożony podczas sesji projekt daje samorządowi szansę na rozwiązanie problemu jeszcze przed zakończeniem procedur związanych z tegorocznymi stypendiami.

– Rada Gminy dostanie okazję do naprawienia błędu sprzed czterech lat i zapewnienia, że najlepsi uczniowie nie zostaną pozbawieni należnego im wsparcia tylko dlatego, że ukończyli szkołę.

reklama

Uchwała ma charakter jednorazowy

Autorzy projektu zaznaczają, że proponowane rozwiązania mają charakter epizodyczny i dotyczą wyłącznie stypendiów za drugie półrocze roku szkolnego 2025/2026. Uchwała nie zmienia kryteriów przyznawania stypendiów ani ich wysokości, a jedynie dostosowuje termin składania wniosków i sposób wypłaty świadczeń dla uczniów kończących naukę.

Jeżeli projekt uzyska poparcie większości radnych, tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Tarnowo Podgórne będą mogli ubiegać się o stypendium na nowych zasadach.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo